AVX Corporation 1210GC102KAZ1A
1210GC102KAZ1A picture photo
Mfg. Part Number
1210GC102KAZ1A
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
1210GC102KAZ1A.pdf
Availability of 1210GC102KAZ1A
QUANTITY
1210GC102KAZ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210GC102KAZ1A
Internal Part NumberEIS-1210GC102KAZ1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Capacitors
FLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210GC102KAZ1A
Related Links1210GC1, 1210GC102KAZ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210GC102KAZ1A Details Description
Related parts for 1210GC102KAZ1A
IDC CABLE - MDL36K/MC37M/X datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IC VCXO/MULTIPLIER 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
BRK RESISTOR 120W,35OHMS 5%ED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 2.54MM GRAY datasheet.pdf
FUSE 125V HAZ LOC UL913 .375A datasheet.pdf
TOOL CRIMP HEAD FOR CT-2500 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf