AVX Corporation 1210GC331KAT1A
1210GC331KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210GC331KAT1A
Brief Description
CAP CER 330PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
1210GC331KAT1A.pdf
Availability of 1210GC331KAT1A
QUANTITY
1210GC331KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210GC331KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210GC331KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210GC331KAT1A
Related Links1210GC3, 1210GC331KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210GC331KAT1A Details Description
Related parts for 1210GC331KAT1A
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247AD datasheet.pdf
LED 2MM X 5MM RT ANGLE RED PCMNT datasheet.pdf
IC CONV D/A 16BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
IC DRVR TWISTED TRPL DIFF 20-QFN datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN DSUB T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC CTRLR BOOST PWM CM 10UMAX datasheet.pdf
SDE COMMERCIAL TOOL DIE datasheet.pdf
100UF 50V 9.5X38 85C AXI datasheet.pdf