API Delevan 1210R-056J
1210R-056J picture photo
Mfg. Part Number
1210R-056J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM
Datasheet Download
1210R-056J.pdf
Availability of 1210R-056J
QUANTITY
1210R-056J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-056J
Internal Part NumberEIS-1210R-056J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating1.562A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-056J
Related Links1210R, 1210R-056J Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-056J Details Description
Related parts for 1210R-056J
POLISHING/LAPP FILM 1UM SHEET datasheet.pdf
IC D/A CONV 14BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 250A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf