API Delevan 1210R-272G
1210R-272G picture photo
Mfg. Part Number
1210R-272G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 411MA 1.1 OHM
Datasheet Download
1210R-272G.pdf
Availability of 1210R-272G
QUANTITY
1210R-272G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-272G
Internal Part NumberEIS-1210R-272G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±2%
Current Rating411mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant65MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-272G
Related Links1210R, 1210R-272G Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-272G Details Description
Related parts for 1210R-272G
MOSFET N-CH 80V 9.3A 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHT 2700K SCREW MT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf