API Delevan 1210R-390J
1210R-390J picture photo
Mfg. Part Number
1210R-390J
Brief Description
FIXED IND 39NH 670MA 270 MOHM
Datasheet Download
1210R-390J.pdf
Availability of 1210R-390J
QUANTITY
1210R-390J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-390J
Internal Part NumberEIS-1210R-390J
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating670mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)270 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-390J
Related Links1210R, 1210R-390J Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-390J Details Description
Related parts for 1210R-390J
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.88UH N87 datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EMOW SILSD MON DC PSA datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf