API Delevan 1210R-471J
1210R-471J picture photo
Mfg. Part Number
1210R-471J
Brief Description
FIXED IND 470NH 644MA 500 MOHM
Datasheet Download
1210R-471J.pdf
Availability of 1210R-471J
QUANTITY
1210R-471J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-471J
Internal Part NumberEIS-1210R-471J
Type-
Material - CoreIron
Inductance470nH
Tolerance±5%
Current Rating644mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant220MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-471J
Related Links1210R, 1210R-471J Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-471J Details Description
Related parts for 1210R-471J
PILOT LIGHT 24V LED ROUND GREEN datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50DL POS STR .100 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 650MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 9P 180DEG UNSHLD datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 12POS 6' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf