API Delevan 1210R-562J
1210R-562J picture photo
Mfg. Part Number
1210R-562J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6 OHM
Datasheet Download
1210R-562J.pdf
Availability of 1210R-562J
QUANTITY
1210R-562J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-562J
Internal Part NumberEIS-1210R-562J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating341mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-562J
Related Links1210R, 1210R-562J Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-562J Details Description
Related parts for 1210R-562J
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC 4PIN E-LINE-4 datasheet.pdf
IC TXRX BUS 3BIT SCAM REG 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 500V 100A CHAS datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf