AVX Corporation 1210SA101MAT1A
1210SA101MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210SA101MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
1210SA101MAT1A.pdf
Availability of 1210SA101MAT1A
QUANTITY
1210SA101MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210SA101MAT1A
Internal Part NumberEIS-1210SA101MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210SA101MAT1A
Related Links1210SA1, 1210SA101MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210SA101MAT1A Details Description
Related parts for 1210SA101MAT1A
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
ENCODER REFL OPTICAL 2CH 1.0MM datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
ETHERNET CABLE ANG 3M datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 21C P 10" WHT JACKP datasheet.pdf