AVX Corporation 1210SA221JAT1A
1210SA221JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210SA221JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
1210SA221JAT1A.pdf
Availability of 1210SA221JAT1A
QUANTITY
1210SA221JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210SA221JAT1A
Internal Part NumberEIS-1210SA221JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210SA221JAT1A
Related Links1210SA2, 1210SA221JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210SA221JAT1A Details Description
Related parts for 1210SA221JAT1A
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf