AVX Corporation 1210SC122KAT1A
1210SC122KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210SC122KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1210
Datasheet Download
1210SC122KAT1A.pdf
Availability of 1210SC122KAT1A
QUANTITY
1210SC122KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210SC122KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210SC122KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210SC122KAT1A
Related Links1210SC1, 1210SC122KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210SC122KAT1A Details Description
Related parts for 1210SC122KAT1A
IC REG CTRLR BST PWM VM SOT23-6 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.4 TH datasheet.pdf
CONN HDR 17POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf