AVX Corporation 1210SC122KAT1A
1210SC122KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1210SC122KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1210
Datasheet Download
1210SC122KAT1A.pdf
Availability of 1210SC122KAT1A
QUANTITY
1210SC122KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210SC122KAT1A
Internal Part NumberEIS-1210SC122KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210SC122KAT1A
Related Links1210SC1, 1210SC122KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210SC122KAT1A Details Description
Related parts for 1210SC122KAT1A
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #10 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 5POS INLINE XLR datasheet.pdf