AVX Corporation 1210YC334JAT4A
1210YC334JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
1210YC334JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
1210YC334JAT4A.pdf
Availability of 1210YC334JAT4A
QUANTITY
1210YC334JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YC334JAT4A
Internal Part NumberEIS-1210YC334JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YC334JAT4A
Related Links1210YC3, 1210YC334JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YC334JAT4A Details Description
Related parts for 1210YC334JAT4A
CONN PIN D-SUB CONTACT SIZE 22 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 360CPR 28MM 1/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf