AVX Corporation 1210YC824KAT2A
1210YC824KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210YC824KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.82UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
1210YC824KAT2A.pdf
Availability of 1210YC824KAT2A
QUANTITY
1210YC824KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YC824KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210YC824KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YC824KAT2A
Related Links1210YC8, 1210YC824KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YC824KAT2A Details Description
Related parts for 1210YC824KAT2A
CONN RING 14-18 AWG #8 STRIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 9P-9P F-M PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 16A MICRO datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
HDM SMPR177F210F G CUTS datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf