AVX Corporation 1210YD225KAT2A
1210YD225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210YD225KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
1210YD225KAT2A.pdf
Availability of 1210YD225KAT2A
QUANTITY
1210YD225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YD225KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210YD225KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YD225KAT2A
Related Links1210YD2, 1210YD225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YD225KAT2A Details Description
Related parts for 1210YD225KAT2A
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 500MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
KEY10(O) ACCY O KEY W/BLUE LABEL datasheet.pdf
IND PMI 22MM GN FLEXVOLT WIRE LD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf