AVX Corporation 1210YD225KAT2A
1210YD225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210YD225KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
1210YD225KAT2A.pdf
Availability of 1210YD225KAT2A
QUANTITY
1210YD225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210YD225KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210YD225KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210YD225KAT2A
Related Links1210YD2, 1210YD225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210YD225KAT2A Details Description
Related parts for 1210YD225KAT2A
FIXED IND 10UH 2.3A 101 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 4A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIE SET WEATHERPROOF SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf