AVX Corporation 1210ZC106MAT2A
1210ZC106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC106MAT2A
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC106MAT2A.pdf
Availability of 1210ZC106MAT2A
QUANTITY
1210ZC106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC106MAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZC106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC106MAT2A
Related Links1210ZC1, 1210ZC106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC106MAT2A Details Description
Related parts for 1210ZC106MAT2A
TRANS NPN DARL 40V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS VERT KEY-X TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 140MA 590 MOHM datasheet.pdf
HDM MIDPLANE HSG GP POLZ PN BA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 15ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NPO 0603 datasheet.pdf