AVX Corporation 1210ZC185JAT2A
1210ZC185JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC185JAT2A
Brief Description
CAP CER 1.8UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC185JAT2A.pdf
Availability of 1210ZC185JAT2A
QUANTITY
1210ZC185JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC185JAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZC185JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC185JAT2A
Related Links1210ZC1, 1210ZC185JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC185JAT2A Details Description
Related parts for 1210ZC185JAT2A
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INDICATOR RECT GRN ILLUM CLR CAP datasheet.pdf
BOARD EVAL ADF7025 902-928MHZ datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
EB SIDRTY SIDXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W .001% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf