AVX Corporation 1210ZC225KAT2A
1210ZC225KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC225KAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC225KAT2A.pdf
Availability of 1210ZC225KAT2A
QUANTITY
1210ZC225KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC225KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZC225KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC225KAT2A
Related Links1210ZC2, 1210ZC225KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC225KAT2A Details Description
Related parts for 1210ZC225KAT2A
IC OR CTRLR SRC SELECT 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE BUS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf