AVX Corporation 1210ZC475KAT2A
1210ZC475KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC475KAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC475KAT2A.pdf
Availability of 1210ZC475KAT2A
QUANTITY
1210ZC475KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC475KAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZC475KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC475KAT2A
Related Links1210ZC4, 1210ZC475KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC475KAT2A Details Description
Related parts for 1210ZC475KAT2A
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 3MM RD/RD/YL 3LVL R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REFLECTOR 1POS 49.9MM RND 24MM datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 6S FIN datasheet.pdf
CONICAL NUT FOR .3S. datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES 542K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf