AVX Corporation 1210ZG106ZAT2A
1210ZG106ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZG106ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V Y5V 1210
Datasheet Download
1210ZG106ZAT2A.pdf
Availability of 1210ZG106ZAT2A
QUANTITY
1210ZG106ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZG106ZAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZG106ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZG106ZAT2A
Related Links1210ZG1, 1210ZG106ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZG106ZAT2A Details Description
Related parts for 1210ZG106ZAT2A
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 11.2A 14 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 2.6A 43 MOHM TH datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 50ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MOD RECT ASSY -CT 2A STD 8KV datasheet.pdf