Copal Electronics 1211P203
1211P203 picture photo
Mfg. Part Number
1211P203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
1211P203.pdf
Availability of 1211P203
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1211P203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1211P203
Internal Part NumberEIS-1211P203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1211
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 1.252" L (8.20mm x 7.00mm x 31.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1211P203
Related Links1211, 1211P203 Datasheet, Copal Electronics Distributor
1211P203 Details Description
Related parts for 1211P203
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
LIGHT PIPE CABLE ASSY 2MMX152MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
ANT WHIP DC GD 50-54MHZ 49"BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf