Murata Electronics North America 1239AS-H-100M=P2
1239AS-H-100M=P2 picture photo
Mfg. Part Number
1239AS-H-100M=P2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1A 460 MOHM SMD
Datasheet Download
1239AS-H-100M=P2.pdf
Availability of 1239AS-H-100M=P2
QUANTITY
1239AS-H-100M=P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1239AS-H-100M=P2
Internal Part NumberEIS-1239AS-H-100M=P2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDFE252012C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.048" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1239AS-H-100M=P2
Related Links1239AS-H, 1239AS-H-100M=P2 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
1239AS-H-100M=P2 Details Description
Related parts for 1239AS-H-100M=P2
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT5 datasheet.pdf
HI/LO SIDE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 200MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 640V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf