Aries Electronics, Inc. 124-PGM13009-10
124-PGM13009-10 picture photo
Mfg. Part Number
124-PGM13009-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
124-PGM13009-10.pdf
Availability of 124-PGM13009-10
QUANTITY
124-PGM13009-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 124-PGM13009-10
Internal Part NumberEIS-124-PGM13009-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)124-PGM13009-10
Related Links124-PGM, 124-PGM13009-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
124-PGM13009-10 Details Description
Related parts for 124-PGM13009-10
Connector Header 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 233UF 250V QC TERM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 120 OHM 14SOIC datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
T1/E1 XFMR; QUAD-PORT; TOU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.25A VMT3 datasheet.pdf