Bourns Inc. 1250-2S-120
1250-2S-120 picture photo
Mfg. Part Number
1250-2S-120
Manufacturer
Product Category
Power Distribution, Surge Protectors
Brief Description
SPD AC 2W+G 120VAC
Datasheet Download
1250-2S-120.pdf
Availability of 1250-2S-120
QUANTITY
1250-2S-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1250-2S-120
Internal Part NumberEIS-1250-2S-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAC Surge Protective Devices
Standard Package4
Category Line Protection, Distribution, Backups
FamilyPower Distribution, Surge Protectors
Series1250
Type-
Mounting TypeDIN Rail
AC Outlets-
Energy-
Cord Length-
Overload ProtectionNone
Media Lines Protected-
Connector - AC Input-
Connector - AC Output-
Current - Max-
Voltage - Input120V
ApprovalsCE, CSA, UL
Features-
Housing MaterialPlastic
Region Utilized-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1250-2S-120
Related Links1250-, 1250-2S-120 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
1250-2S-120 Details Description
Related parts for 1250-2S-120
IC DIGITAL POT 10K 100TP 8SOIC datasheet.pdf
REDUCER FTG T170-T130 IVORY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf