Littelfuse 125E2C15.5
125E2C15.5 picture photo
Mfg. Part Number
125E2C15.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 125E 15.5KV
Datasheet Download
125E2C15.5.pdf
Availability of 125E2C15.5
QUANTITY
125E2C15.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 125E2C15.5
Internal Part NumberEIS-125E2C15.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated15500VAC (15.5kV)
Current125A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension18.875" L x 3.000" W x 6.380" H (479.43mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)125E2C15.5
Related Links125E2, 125E2C15.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
125E2C15.5 Details Description
Related parts for 125E2C15.5
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SSMINI2 datasheet.pdf
INTERFACE PLC FLD MULTIVDC 2X16 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 125MA SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES SMD 612K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 4.7MH 200MA SMD datasheet.pdf
1.00MM PITCH DIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A TO-220FP datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 110MHz, 770-Cell, CMOS IC datasheet.pdf