Vishay/BCcomponents 125LD47QR-R
125LD47QR-R picture photo
Mfg. Part Number
125LD47QR-R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
125LD47QR-R.pdf
Availability of 125LD47QR-R
QUANTITY
125LD47QR-R Order Process
Ship out your order
Specifications of 125LD47QR-R
Internal Part NumberEIS-125LD47QR-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCera-Mite 125L
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y4
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.402" Dia (10.20mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.252" (6.40mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)125LD47QR-R
Related Links125LD, 125LD47QR-R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
125LD47QR-R Details Description
Related parts for 125LD47QR-R
MAGNET PC MNT SUB MINI FOR 59045 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A TIN datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 3500MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf