Illinois Capacitor 125PSB122K2J
125PSB122K2J picture photo
Mfg. Part Number
125PSB122K2J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 1.2KV RADIAL
Datasheet Download
125PSB122K2J.pdf
Availability of 125PSB122K2J
QUANTITY
125PSB122K2J Order Process
Ship out your order
Specifications of 125PSB122K2J
Internal Part NumberEIS-125PSB122K2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package61
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC630V
Voltage Rating - DC1200V (1.2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)125PSB122K2J
Related Links125PSB, 125PSB122K2J Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
125PSB122K2J Details Description
Related parts for 125PSB122K2J
IDC CABLE - MSD34K/MC34M/MSD34K datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 1600V BRIDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT ISM 3 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO T/B EMITTER 10M datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG RED datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf