Murata Electronics North America 1274AS-H-4R7N=P3
1274AS-H-4R7N=P3 picture photo
Mfg. Part Number
1274AS-H-4R7N=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 6.7A 13.5 MOHM
Datasheet Download
1274AS-H-4R7N=P3.pdf
Availability of 1274AS-H-4R7N=P3
QUANTITY
1274AS-H-4R7N=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1274AS-H-4R7N=P3
Internal Part NumberEIS-1274AS-H-4R7N=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDEM10050C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating6.7A
Current - Saturation9.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)13.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1274AS-H-4R7N=P3
Related Links1274AS-H, 1274AS-H-4R7N=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
1274AS-H-4R7N=P3 Details Description
Related parts for 1274AS-H-4R7N=P3
CAP CER 2.2PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 2.16MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MALE TYPE AB19,PL 2, datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG ORNG datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
RES 365 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf