Illinois Capacitor 127ALG050MGBJ
127ALG050MGBJ picture photo
Mfg. Part Number
127ALG050MGBJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 120UF 20% 50V T/H
Datasheet Download
127ALG050MGBJ.pdf
Availability of 127ALG050MGBJ
QUANTITY
127ALG050MGBJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 127ALG050MGBJ
Internal Part NumberEIS-127ALG050MGBJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesALG
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6579 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)127ALG050MGBJ
Related Links127ALG, 127ALG050MGBJ Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
127ALG050MGBJ Details Description
Related parts for 127ALG050MGBJ
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 21 W/LIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
STRIP UNMARK 5 STD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf