Illinois Capacitor 127LMX450M2BF
127LMX450M2BF picture photo
Mfg. Part Number
127LMX450M2BF
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
127LMX450M2BF.pdf
Availability of 127LMX450M2BF
QUANTITY
127LMX450M2BF Order Process
Ship out your order
Specifications of 127LMX450M2BF
Internal Part NumberEIS-127LMX450M2BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMX
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7631 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)127LMX450M2BF
Related Links127LMX, 127LMX450M2BF Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
127LMX450M2BF Details Description
Related parts for 127LMX450M2BF
IDC CABLE- ASS20A/ AE20M / ASS20 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf