Illinois Capacitor 128UER010MGU
128UER010MGU picture photo
Mfg. Part Number
128UER010MGU
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 1200UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
128UER010MGU.pdf
Availability of 128UER010MGU
QUANTITY
128UER010MGU Order Process
Ship out your order
Specifications of 128UER010MGU
Internal Part NumberEIS-128UER010MGU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUER
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)128UER010MGU
Related Links128UER, 128UER010MGU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
128UER010MGU Details Description
Related parts for 128UER010MGU
C.B. HOLE PLUG .500" SILIC BLACK datasheet.pdf
PHONO JACK 4POS R/A WHITE/RED AU datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V HRZ T/H datasheet.pdf
RESISTOR 29 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
RES 10 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES 931 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf