Vishay Semiconductor/Diodes Division 129NQ135
129NQ135 picture photo
Mfg. Part Number
129NQ135
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 135V 120A HALF-PAK
Datasheet Download
129NQ135.pdf
Availability of 129NQ135
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
129NQ135 Order Process
Ship out your order
Specifications of 129NQ135
Internal Part NumberEIS-129NQ135
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)135V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.07V @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 135V
Capacitance @ Vr, F3000pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)129NQ135
Related Links129N, 129NQ135 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
129NQ135 Details Description
Related parts for 129NQ135
CONN HEADER 10POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 100V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SMD 1W 12-5V 200MA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf