ON Semiconductor 12A02MH-TL-E
12A02MH-TL-E picture photo
Mfg. Part Number
12A02MH-TL-E
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 12V 1A MCPH3
Datasheet Download
12A02MH-TL-E.pdf
Availability of 12A02MH-TL-E
QUANTITY
12A02MH-TL-E Order Process
Ship out your order
Specifications of 12A02MH-TL-E
Internal Part NumberEIS-12A02MH-TL-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationRaw Material Change 22/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)12V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic240mV @ 20mA, 400mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 10mA, 2V
Power - Max600mW
Frequency - Transition450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package3-MCPH
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12A02MH-TL-E
Related Links12A02M, 12A02MH-TL-E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
12A02MH-TL-E Details Description
Related parts for 12A02MH-TL-E
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf