Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CTQ035S
12CTQ035S picture photo
Mfg. Part Number
12CTQ035S
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Datasheet Download
12CTQ035S.pdf
Availability of 12CTQ035S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12CTQ035S Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CTQ035S
Internal Part NumberEIS-12CTQ035S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 35V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CTQ035S
Related Links12CT, 12CTQ035S Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CTQ035S Details Description
Related parts for 12CTQ035S
IC SW QUAD ANLG 2.5 OHM 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
IC TXRX FSK 915MHZ 3.8V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 36POS datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PC CARD datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf