Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CTQ040
12CTQ040 picture photo
Mfg. Part Number
12CTQ040
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
Datasheet Download
12CTQ040.pdf
Availability of 12CTQ040
QUANTITY
12CTQ040 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CTQ040
Internal Part NumberEIS-12CTQ040
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 40V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CTQ040
Related Links12CT, 12CTQ040 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CTQ040 Details Description
Related parts for 12CTQ040
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM SMD datasheet.pdf