Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CTQ045
12CTQ045 picture photo
Mfg. Part Number
12CTQ045
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Datasheet Download
12CTQ045.pdf
Availability of 12CTQ045
QUANTITY
12CTQ045 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CTQ045
Internal Part NumberEIS-12CTQ045
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 45V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CTQ045
Related Links12CT, 12CTQ045 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CTQ045 Details Description
Related parts for 12CTQ045
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
KEY FOB ABS AMD 3.05"L X 1.51"W datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ACCY MISC RFR FERRULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS 1MM datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF RA datasheet.pdf
2X 6P MOD2 STIFTLEI datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf