Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CWQ06FNTR
12CWQ06FNTR picture photo
Mfg. Part Number
12CWQ06FNTR
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
12CWQ06FNTR.pdf
Availability of 12CWQ06FNTR
QUANTITY
12CWQ06FNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CWQ06FNTR
Internal Part NumberEIS-12CWQ06FNTR
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If610mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 60V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CWQ06FNTR
Related Links12CWQ, 12CWQ06FNTR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CWQ06FNTR Details Description
Related parts for 12CWQ06FNTR
CONN RECEPT PIN .032-.046".062" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 18POS TIN datasheet.pdf
CONN. CBLE RJ-45 TO RJ-45 0.1M datasheet.pdf
RES 225 OHM 3/4W .005% AXIAL datasheet.pdf
0.8MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf