Murata Electronics North America 12LRS106C
12LRS106C picture photo
Mfg. Part Number
12LRS106C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 120MA 24 OHM TH
Datasheet Download
12LRS106C.pdf
Availability of 12LRS106C
QUANTITY
12LRS106C Order Process
Ship out your order
Specifications of 12LRS106C
Internal Part NumberEIS-12LRS106C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductThrough-Hole Radial Shielded Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1200LRS
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10mH
Tolerance±15%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12LRS106C
Related Links12LR, 12LRS106C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
12LRS106C Details Description
Related parts for 12LRS106C
INDUCT ARRAY 2 COIL 992NH SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC LLP753B datasheet.pdf
CONN RCPT FH 60POS .050 VERT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 11MM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PMI INCAND S-6 CNDLBR SCREW 12V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
3300UF 200V 50X80MM 105C 5000H datasheet.pdf