Honeywell Sensing and Productivity Solutions 12TW70-514N
12TW70-514N picture photo
Mfg. Part Number
12TW70-514N
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Datasheet Download
12TW70-514N.pdf
Availability of 12TW70-514N
QUANTITY
12TW70-514N Order Process
Ship out your order
Specifications of 12TW70-514N
Internal Part NumberEIS-12TW70-514N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTW
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length20.83mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.40mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-65°C ~ 71°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12TW70-514N
Related Links12TW7, 12TW70-514N Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
12TW70-514N Details Description
Related parts for 12TW70-514N
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 361.2VC DO201 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 330 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN LOCK PLATE 2POS WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 L.143 datasheet.pdf
CHIPCAP2 SIP DGTL 3% 3.3V datasheet.pdf