Littelfuse 12VL170U
12VL170U picture photo
Mfg. Part Number
12VL170U
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 12V 1.70A STRAP
Datasheet Download
12VL170U.pdf
Availability of 12VL170U
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12VL170U Order Process
Ship out your order
Specifications of 12VL170U
Internal Part NumberEIS-12VL170U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® VL
PackagingBulk
Voltage - Max12V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.7A
Current - Trip (It)4.1A
R Min/Max0.018 ~ 0.064 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12VL170U
Related Links12VL, 12VL170U Datasheet, Littelfuse Distributor
12VL170U Details Description
Related parts for 12VL170U
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC MUX RGB HI-SPEED SINGLE 8SOIC datasheet.pdf
ADAPTER TEST .040" PIN BLACK datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 25W datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
M805 55C 55#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf