3M 12X12-6-1205
12X12-6-1205 picture photo
Mfg. Part Number
12X12-6-1205
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE POLYIMIDE FILM 12X12"
Datasheet Download
12X12-6-1205.pdf
Availability of 12X12-6-1205
QUANTITY
12X12-6-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12X12-6-1205
Internal Part NumberEIS-12X12-6-1205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety Datasheet42, 1205 MSDS
Featured Product3M Custom Die Cuts
Tape by Usage Type Guide
Standard Package6
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series1205
PackagingBulk
Tape TypeInsulating, High Temperature
AdhesiveAcrylic
Backing, CarrierPolyimide
Thickness0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Thickness - Adhesive0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width12.00" (304.80mm) 1'
Length12.00" (304.80mm) 1'
ColorAmber
UsageInsulating, High Temperature
Temperature Range311°F (155°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12X12-6-1205
Related Links12X12-, 12X12-6-1205 Datasheet, 3M Distributor
12X12-6-1205 Details Description
Related parts for 12X12-6-1205
RES SMD 4.3KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250MA 63VAC/VDC datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100CC SR POL datasheet.pdf
IC SW USB 1.2A 8-TDFN datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM DC3W-NC datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 30SEC DIN MNT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 272POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf