3M 12X12-6-4004W
12X12-6-4004W picture photo
Mfg. Part Number
12X12-6-4004W
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE URTHANE FOAM 12X12"
Datasheet Download
12X12-6-4004W.pdf
Availability of 12X12-6-4004W
QUANTITY
12X12-6-4004W Order Process
Ship out your order
Specifications of 12X12-6-4004W
Internal Part NumberEIS-12X12-6-4004W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety Datasheet400x, 401x, 4026, 4032, 405x, 4085, 41xx MSDS
Featured Product3M Custom Die Cuts
Tape by Usage Type Guide
Standard Package6
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series4004
PackagingBulk
Tape TypeDouble Coated, Double Sided
AdhesiveAcrylic, 100
Backing, CarrierPolyurethane Foam
Thickness0.250" (250 mils, 6.350mm) 1/4"
Thickness - Adhesive-
Thickness - Backing, Carrier, Liner-
Width12.00" (304.80mm) 1'
Length12.00" (304.80mm) 1'
ColorNatural
UsageHolding, Joining, Mounting
Temperature Range70 ~ 100°F (21 ~ 38°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12X12-6-4004W
Related Links12X12-, 12X12-6-4004W Datasheet, 3M Distributor
12X12-6-4004W Details Description
Related parts for 12X12-6-4004W
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC DEEP SYNC FIFO 8KX18 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SST 8TSSOP datasheet.pdf
CAP 30MF 3.3V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf