| Internal Part Number | EIS-12X12-6-4492W | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 4492(B,W), 4496(B,W) MSDS | |
| Featured Product | 3M Custom Die Cuts Tape by Usage Type Guide | |
| Standard Package | 6 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | 4492W | |
| Packaging | Bulk | |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided | |
| Adhesive | Acrylic, 430 | |
| Backing, Carrier | Polyethylene Foam | |
| Thickness | 0.031" (31 mils, 0.787mm) 1/32" | |
| Thickness - Adhesive | - | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | - | |
| Width | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Length | 12.00" (304.80mm) 1' | |