| Internal Part Number | EIS-12X12-6-5419 | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 5419 MSDS | |
| Featured Product | 3M Custom Die Cuts Tape by Usage Type Guide | |
| Standard Package | 6 | |
| Category | Tapes, Adhesives | |
| Family | Tape | |
| Series | 5419 | |
| Packaging | Bulk | |
| Tape Type | Masking | |
| Adhesive | Silicone Thermosetting | |
| Backing, Carrier | Polyimide | |
| Thickness | 0.0027" (2.7 mils, 0.069mm) | |
| Thickness - Adhesive | 0.0017" (1.7 mils, 0.043mm) | |
| Thickness - Backing, Carrier, Liner | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) | |
| Width | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Length | 12.00" (304.80mm) 1' | |
| Color | Gold | |
| Usage | Masking, High Temperature, Wave Soldering | |
| Temperature Range | -100 ~ 500°F (-73 ~ 260°C) | |