Vishay/Sprague 13008-003MESZ/HR
13008-003MESZ/HR picture photo
Mfg. Part Number
13008-003MESZ/HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
13008-003MESZ/HR.pdf
Availability of 13008-003MESZ/HR
QUANTITY
13008-003MESZ/HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-003MESZ/HR
Internal Part NumberEIS-13008-003MESZ/HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 13008
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3017 (7644 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-003MESZ/HR
Related Links13008-00, 13008-003MESZ/HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-003MESZ/HR Details Description
Related parts for 13008-003MESZ/HR
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 20-14AWG M-N-LOC GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 17 OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 870MA 221 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-1744-01 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 20A TO3PF datasheet.pdf