Vishay/Sprague 13008-011MESB/HR
13008-011MESB/HR picture photo
Mfg. Part Number
13008-011MESB/HR
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
13008-011MESB/HR.pdf
Availability of 13008-011MESB/HR
QUANTITY
13008-011MESB/HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-011MESB/HR
Internal Part NumberEIS-13008-011MESB/HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 13008
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3017 (7644 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-011MESB/HR
Related Links13008-01, 13008-011MESB/HR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-011MESB/HR Details Description
Related parts for 13008-011MESB/HR
RES SMD 510K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER DR DUPLEX SMT POL datasheet.pdf
PHOTO MARK SENSOR datasheet.pdf
CONN WIRE SEAL PRONER datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf