Vishay/Sprague 13008-051KESC
13008-051KESC picture photo
Mfg. Part Number
13008-051KESC
Brief Description
CAP TANT 100UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
13008-051KESC.pdf
Availability of 13008-051KESC
QUANTITY
13008-051KESC Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-051KESC
Internal Part NumberEIS-13008-051KESC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-051KESC
Related Links13008-, 13008-051KESC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-051KESC Details Description
Related parts for 13008-051KESC
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 5A SLD 125V datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf