Vishay/Sprague 13008-051MESA
13008-051MESA picture photo
Mfg. Part Number
13008-051MESA
Brief Description
CAP TANT 100UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
13008-051MESA.pdf
Availability of 13008-051MESA
QUANTITY
13008-051MESA Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-051MESA
Internal Part NumberEIS-13008-051MESA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-051MESA
Related Links13008-, 13008-051MESA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-051MESA Details Description
Related parts for 13008-051MESA
IC INVERTER 10-INPUT 24DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AC datasheet.pdf
BOARD JM BADGE datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V IN 5/5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 6.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf