Vishay/Sprague 13008-053KESA
13008-053KESA picture photo
Mfg. Part Number
13008-053KESA
Brief Description
CAP TANT 220UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
13008-053KESA.pdf
Availability of 13008-053KESA
QUANTITY
13008-053KESA Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-053KESA
Internal Part NumberEIS-13008-053KESA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3226 (8066 Metric)
Size / Dimension0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-053KESA
Related Links13008-, 13008-053KESA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-053KESA Details Description
Related parts for 13008-053KESA
CONN HSG PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf