KEMET 13030-04MASLB
13030-04MASLB picture photo
Mfg. Part Number
13030-04MASLB
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL
Datasheet Download
13030-04MASLB.pdf
Availability of 13030-04MASLB
QUANTITY
13030-04MASLB Order Process
Ship out your order
Specifications of 13030-04MASLB
Internal Part NumberEIS-13030-04MASLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesDLA
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13030-04MASLB
Related Links13030-, 13030-04MASLB Datasheet, KEMET Distributor
13030-04MASLB Details Description
Related parts for 13030-04MASLB
CONV DC/DC 5V 2A SMD 10-SIP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 10NS 64STQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY POL 15AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89 datasheet.pdf